Чт. Лип 25th, 2024

На самому початку варто чітко відповісти на це запитання – так. Амінокислоти є одними з найважливіших компонентів раціону кожної людини, незалежно від віку, ваги, рівня фізичної активності, стану здоров’я тощо. Вони є будівельним матеріалом білків і необхідні для правильного функціонування багатьох процесів, що відбуваються в людське тіло. Крім того, можна виділити дві основні групи амінокислот – екзогенні та ендогенні. Організм не може синтезувати перші самостійно, і з цієї причини вони теоретично важливіші.

Це означає, що екзогенні амінокислоти повинні надходити в організм з їжею. Хоча існує понад 300 відомих амінокислот, є лише 20 найважливіших з них – білкових амінокислот – і саме на них ви повинні зосередитися найбільше у своєму раціоні, незалежно від вашої ситуації. Звичайно, зі збільшенням фізичних навантажень потреба організму у всіх інгредієнтах, у тому числі в амінокислотах, зростає, але необов’язково забезпечувати їх надходження у власний раціон.

Амінокислоти в організмі людини – цеглинки білка тощо

Найпоширенішою роллю амінокислот в організмі людини є побудова білків, але це не єдина їхня дія, і вони важливі не лише з точки зору білків. Амінокислоти необхідні для синтезу багатьох сполук в організмі людини, включаючи гормони, нейромедіатори, пуринові основи та ін. Крім того, амінокислоти зазнають багато перетворень в організмі людини, що робить можливим, серед іншого: утворення вуглеводів (більше енергії) і жирів, або пряме виробництво енергії з самих білків. Це лише підкреслює їх важливість у щоденному раціоні.

Амінокислоти також відіграють важливу роль у правильному функціонуванні багатьох органів і цілих систем в організмі людини. Досить згадати, серед іншого: про вплив на функціонування нервової та кровотворної систем, або на саму печінку, і навіть процес росту організму. Все це лише показує, наскільки важливі амінокислоти в щоденному раціоні, і якщо їх надходження недостатньо для задоволення потреб організму, то вам слід потягнутися за цінними амінокислотними поживними речовинами та дієтичними добавками.

Амінокислоти в їжі

Однак варто пам’ятати, що у випадку з амінокислотами, як і з усіма іншими харчовими компонентами, будь-які недоліки, коли це дозволяє ситуація, повинні бути компенсовані шляхом правильного збалансування раціону. Однак у випадку з амінокислотами не можна поскаржитися на їх нестачу в їжі. Зрештою, амінокислоти, як будівельні блоки білків, містяться в різних формах у всіх продуктах, що містять білок. Однак варто підкреслити, що це повинен бути повноцінний білок.

Це, однак, набагато менш доступно, але ви все одно можете легко забезпечити його правильну подачу. Найкращими джерелами амінокислот у раціоні є яйця, птиця, молочні продукти та риба. Лише тоді, коли таких продуктів немає у вашому плані харчування, ви повинні тягнутися до цінних поживних речовин і добавок, що містять амінокислоти або просто білок.

Від Влад Бойко

Захоплюється футболом та силовими видами спорту, автор численних статей на спортивну тематику.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *